Reklama

Długi okres powojenny

Długi okres powojenny

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Niestety 59. rocznicę zakończenia II wojny światowej będziemy obchodzili już bez takiej pompy jak dawniej. A szkoda! Albowiem czas zakończenia tej wojny i - jeżeli pominąć fakt, że ZSRR zajął sporą część Europy - okres bezpośrednio powojenny jest pełen rzadkich w dziejach przykładów mądrości politycznej oraz wyciągania wniosków z historii.
P

Po raz pierwszy w historii stworzono podwaliny dla względnie stabilnej demokracji liberalnej i dla skutecznie działającej, ale i bezpiecznej gospodarki rynkowej. Okres powojenny do 11 września 2001 roku to były mimo wszystko lata spokoju i pokoju, a przede wszystkim lata bezprzykładnego sukcesu cywilizacji i polityki Zachodu. Jestem pewien, że będziemy ten 56-letni okres wspominali z rozrzewnieniem. Od dwu i pół lat mamy do czynienia z nowymi czasami, których jeszcze nie potrafimy zrozumieć, o których jeszcze niewiele wiemy poza tym, że na pewno będą inne. Dlaczego jednak okres powojenny - nie mamy dla niego innej nazwy - był tak szczególny i tak udany?

W krajach, które obecnie (z coraz większym wahaniem) określamy wspólnym mianem Zachodu, doszło nie tylko do niebywałego rozwoju gospodarczego i technologicznego, do rozkwitu edukacji i nauki, ale także do...

3913

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]