Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Długi okres powojenny

Długi okres powojenny

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Niestety 59. rocznicę zakończenia II wojny światowej będziemy obchodzili już bez takiej pompy jak dawniej. A szkoda! Albowiem czas zakończenia tej wojny i - jeżeli pominąć fakt, że ZSRR zajął sporą część Europy - okres bezpośrednio powojenny jest pełen rzadkich w dziejach przykładów mądrości politycznej oraz wyciągania wniosków z historii.
P

Po raz pierwszy w historii stworzono podwaliny dla względnie stabilnej demokracji liberalnej i dla skutecznie działającej, ale i bezpiecznej gospodarki rynkowej. Okres powojenny do 11 września 2001 roku to były mimo wszystko lata spokoju i pokoju, a przede wszystkim lata bezprzykładnego sukcesu cywilizacji i polityki Zachodu. Jestem pewien, że będziemy ten 56-letni okres wspominali z rozrzewnieniem. Od dwu i pół lat mamy do czynienia z nowymi czasami, których jeszcze nie potrafimy zrozumieć, o których jeszcze niewiele wiemy poza tym, że na pewno będą inne. Dlaczego jednak okres powojenny - nie mamy dla niego innej nazwy - był tak szczególny i tak udany?

W krajach, które obecnie (z coraz większym wahaniem) określamy wspólnym mianem Zachodu, doszło nie tylko do niebywałego rozwoju gospodarczego i technologicznego, do rozkwitu edukacji i nauki, ale także do...

3913

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]