Reklama

Ładowanie...

Czekając na werdykt

03.10.2004
Czyta się kilka minut
4 października poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji Nagrody Nike. Kto ją tym razem otrzyma, po Wiesławie Myśliwskim (Widnokrąg, 1997), Czesławie Miłoszu (Piesek przydrożny, 1998), Stanisławie Barańczaku (Chirurgiczna precyzja, 1999), Tadeuszu Różewiczu (Matka odchodzi, 2000), Jerzym Pilchu (Pod Mocnym Aniołem, 2001), Joannie Olczak-Ronikier (W ogrodzie pamięci, 2002) i Jarosławie Marku Rymkiewiczu (Zachód słońca w Milanówku, 2003)?.
W

Wśród dotychczasowych książek-laureatek znalazły się dwie powieści, dwa zbiory wierszy oraz trzy utwory wyłamujące się z reguł gatunkowych: Miłoszowe krótkie prozy, Różewiczowy kolaż i saga rodu Horwitzów, łącząca esej historyczny ze wspomnieniem. W tym roku w finałowej siódemce przeważa zdecydowanie powieść (“Gnój" Wojciecha Kuczoka, “Tartak" Daniela Odiji, “Tryby" Magdaleny Tulli i “Finis Silesiae" Henryka Wańka). Mamy też jeden tom wierszy (“Ja" Ewy Lipskiej) i dwa dzieła humanistyki o dużych walorach literackich (“Nowosielski" Mieczysława Porębskiego i “Krzemieniec" Ryszarda Przybylskiego).

W sondzie przeprowadzonej przez “Tygodnik" wśród krytyków, wydawców i pisarzy po ogłoszeniu w maju listy 20...

7052

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]