Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Diament przed szlifem

Diament przed szlifem

29.08.2016
Czyta się kilka minut
Oto eseistka obdarzona wrażliwością i talentem pisarskim, potrafiąca w niewymuszony sposób użyć swojej wiedzy. Warto ją czytać uważnie, krytycznie i polemicznie. Jest młoda i wszystko jeszcze przed nią.
Marta Kwaśnicka Fot. TEOLOGIA POLITYCZNA
P

Po „Jadwigę”, zbiór esejów Marty Kwaśnickiej, urodzonej w Katowicach w 1981 r., ale od lat związanej z Krakowem, sięgnęłam z niepokojem – i nie chodziło bynajmniej o młodość autorki (eseistyka z założenia wiąże się z erudycją i doświadczeniem literackim, a to wymaga czasu). Obawiałam się raczej, że będę miała do czynienia z jakimś rodzajem stylizacji bezczelnie odwołującej się do arcydzieł polskiej szkoły eseju. Spodziewałam się też, co byłoby równie nieznośne, zbanalizowanego, paraartystycznego bedekera po kulturze Zachodu, z patosem objawiającego oczywiste oczywistości. To się akurat współczesnej polskiej eseistyce często zdarza.

Zmierz się z nią!

Jadwiga Andegaweńska jest współczesną bohaterką z przeszłości, coraz intensywniej zapominanej w wieku XXI. Od dawna zdumiewa mnie, jak to możliwe, że przykład królowej – beatyfikowanej (1979), a później...

11250

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]