Reklama

Putin nie umie inaczej

Putin nie umie inaczej

19.10.2015
Czyta się kilka minut
Andrzej Wilk, ekspert ds. obronności w Ośrodku Studiów Wschodnich: Prezydent Rosji buduje jej potęgę na podstawie armii. A po rozpoczętych ponad dekadę temu reformach jest to dziś jedna z najlepszych armii na świecie.
Andrzej Wilk / Fot. archiwum prywatne
W

WOJCIECH PIĘCIAK i MARCIN ŻYŁA: W języku amerykańskich wojskowych pojawiło się ostatnio nowe pojęcie: „Suwałki Gap”, czyli „luka suwalska” lub „korytarz suwalski”. Mowa o połączeniu lądowym między Polską i Litwą. Czy jest analogia między „Suwałki Gap” i słynnym pierwowzorem „Fulda Gap”?
ANDRZEJ WILK: Określenie „Fulda Gap” – Niemcy mówili: „Fulda-Lücke”, „luka fuldańska” – było przed 1989 r. jednym z kluczowych pojęć dla strategii obronnej NATO w Europie. Chodziło o teren wokół zachodnioniemieckiego miasta Fulda, położonego blisko ówczesnej granicy z komunistycznymi Niemcami Wschodnimi, za którą skoncentrowane były wojska sowieckie, gotowe do ataku na Zachód. Było to najbardziej dogodne miejsce pod względem geograficznym, gdzie Sowieci mogli rozwinąć ofensywę swoich formacji pancernych i zmechanizowanych – tak aby rozciąć na dwie części front...

14654

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]