Reklama

Desperackie szyldy: odpowiednie dać rzeczy słowo, czyli jak dać im połknąć haczyk i samemu się nie udławić

Desperackie szyldy: odpowiednie dać rzeczy słowo, czyli jak dać im połknąć haczyk i samemu się nie udławić

17.12.2013
Czyta się kilka minut
Ponieważ hasło „Jak cię piszą, tak cię widzą” jest w przypadku sztuk wizualnych jeszcze bardziej ewidentne niż w innego rodzaju działalności, problemem każdego artysty staje się dobry tytuł.
N

Nie chodzi o tytuł Sir posiadany przez Paula McCartneya, raczej bliżej nam w problematyce do Paula McCarthy (który zapewne na Sir nie liczy). Jaki szyld zawiesić pod pracą? Niektórzy problematyzują zagadnienie z sukcesem umiarkowanym (Roman Opałka), niektórzy z dużym (Damien Hirst), a zdarzają się prawdziwi mistrzowie (Luc Tuymans).
Generalnie artyści teraz dają radę w tym zakresie – a co z kuratorami? Ważkie pytanie, bo można sprawy rozgrywać świetnie taktycznie, finezyjnie tytułując pracę za pracą, ale na dłuższą metę, w planie strategicznym, i tak nastąpi retrospektywa – i co wtedy? Wtedy zwoje mózgowe przegrzewa kurator. Co by tu wymyślić, żeby dać świadectwo prawdzie, a zarazem przyciągnąć możliwie masowego odbiorcę. Przyciągnąć, albo po prostu nie zniechęcić.
Czasem trzeba zmienić tytuł. Jedno z muzeów nowojorskich po jakimś czasie przedzierzgnęło nazwę pewnej...

2466

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]