Reklama

Deklerykalizacja Watykanu

Deklerykalizacja Watykanu

18.11.2019
Czyta się kilka minut
Nowym prefektem Sekretariatu Ekonomicznego Watykanu nie został żaden kardynał, lecz hiszpański jezuita.
F

Finanse Watykanu to temat drażliwy, bo uwikłany w skandale mające związek z Bankiem Watykańskim. Nie dziwi więc, że reforma Kurii Rzymskiej w znacznej mierze zależy od pomyślnego „wyczyszczenia” watykańskiej bankowości i reformy administracji. Miał tego dokonać kard. George Pell mianowany przez Franciszka prefektem nowego Sekretariatu Ekonomicznego Watykanu. Trafił on jednak do więzienia, oskarżony o molestowanie nieletnich. Ku zaskoczeniu wszystkich i wbrew ustalonym przez samego papieża warunkom, wymagającym, aby prefektem Sekretariatu był kardynał, nowym jego szefem będzie hiszpański jezuita o. Juan Antonio Guerrero Alves.

Zaskoczenie jest podwójne. Po pierwsze, jezuity nie brano pod uwagę, gdyż jest spoza układów. Z kolei sam Franciszek „musiał” spełnić prośbę generała jezuitów, aby nowy nominat – zgodnie ze składanymi przez jezuitów ślubami – nie został podniesiony do rangi kardynała i po zakończeniu swojego pięcioletniego urzędowania dalej funkcjonował jako „zwykły” zakonnik. Papież przystał na te warunki.

O. Alves ma bogate CV w zakresie ekonomii i zarządzania. Jego nominacja pokazuje, że stanowiska w Watykanie nie muszą być traktowane jako „robienie kariery”. A papieżowi tą decyzją udało się zrealizować dwa hasła swojej reformy: transparentność i deklerykalizację. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]