Reklama

Deficyt czułości

Deficyt czułości

04.01.2014
Czyta się kilka minut
„Patrząc na Dzieciątko Jezus, które całe jest czułością, proszę o taką postawę: abyśmy umieli obchodzić się z ranami troskliwie i czule. One są obecne, nie można ich ukryć ani im zaprzeczyć.
M

Może im ulżyć tylko czułość płynąca z serca, okazywana w ciszy i z szacunkiem” – napisał Franciszek w liście na 9. rocznicę pożaru dyskoteki w Buenos Aires, w którym zginęły 194 osoby.

Nie pierwszy raz papież przywołuje to, o czym tak często zapominamy w naszych wewnątrzkościelnych dyskusjach i sporach – apeluje o czułość, o ten niezbędny element relacji, który łączy się zawsze z delikatnością i troską. Niezmiennie urzeka mnie w nauczaniu Franciszka właśnie to otwarcie na doświadczenie drugiego człowieka, świadomość, że nasze życie, próbujące na swój ułomny sposób odwzorowywać relację panującą wewnątrz Trójcy Świętej, musi być nieustannie ukierunkowane na bliźniego. Bo czułość zawsze jest między ludźmi, nie istnieje sama dla siebie. Karol Wojtyła zwracał uwagę, że „czułość jest nie tylko wewnętrzną zdolnością współodczuwania, uczuleniem na cudze przeżycia i...

2518

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]