Reklama

Debata trwa

Debata trwa

30.07.2012
Czyta się kilka minut
Przed tygodniem opublikowaliśmy na łamach „Tygodnika” apel przeciw mowie nienawiści...
.

...Jego adresatami byli minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i prokurator generalny Andrzej Seremet, skierowany był jednak również do wszystkich tych, od których zależy kształt przestrzeni publicznej w Polsce.

Wśród głosów wyrażających sprzeciw wobec naszej inicjatywy, przeważały dwa sposoby argumentacji. Jeden (wyrażony choćby na portalu wpolityce.pl) zarzucał nam chęć wprowadzenia cenzury i zaostrzenie prawa. Naszym jednak zdaniem prawa w kwestii definicji mowy nienawiści nie ma potrzeby zaostrzać. Artykuły 255, 256 i 257 KK powiadają: „Kto publicznie nawołuje...”, „Kto publicznie propaguje...”, „Kto publicznie znieważa...” i są wystarczające. Problemem jest bagatelizowanie mowy nienawiści i owa powracająca w orzeczeniach fraza o „znikomej szkodliwości” czynu. Przypominanie o tym, co zapisano już w polskim prawie, nie ma nic wspólnego z cenzurą. Kto tego nie rozumie, myli wolność słowa z wolnością do nienawiści.

Drugi argument przeciwko naszej inicjatywie najdobitniej przedstawił szef portalu natemat.pl Tomasz Machała. Jego zdaniem monitorowanie wszystkich wpisów na internetowych forach zrujnowałoby ich właścicieli. Tym razem sprawa postawiona jest więc jasno: rachunek ekonomiczny sprawia, że mowa nienawiści hula w sieci. Może będzie więc tak, że tylko bogate portale (patrz opis reguł obowiązujących w serwisie blogowym BBC w artykule obok) będą od niej wolne, a biedne nie. Trudno jednak pogodzić się z myślą, która przebija przez ten wywód: nic się nie da zrobić, epoka internetu na tym właśnie polega. W ten sposób myślenie mające się za nowoczesne, zmienia się w bezmyślny dryf za łatwą kasą (że może być inaczej, udowadnia w tekście obok Tomek Tomczyk, autor blogu Kominek.in).

W następnym numerze „Tygodnika” znajdzie się odpowiedź prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta na nasz list.

Oto pełna lista sygnatariuszy Apelu „Tygodnika”: Bogdan BIAŁEK (red. nacz. pisma „Charaktery”, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego), ks. Adam BONIECKI (redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”), Rafał DUTKIEWICZ (prezydent Miasta Wrocławia), prof. Michał GŁOWIŃSKI (teoretyk literatury, pisarz), Basil KERSKI (dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności), Dominika KOZŁOWSKA (red. nacz. miesięcznika „Znak”), prof. Ewa ŁĘTOWSKA (pierwszy polski Rzecznik Praw Obywatelskich), Piotr MUCHARSKI (red. nacz. „Tygodnika Powszechnego”), Zbigniew NOSOWSKI (red. nacz. miesięcznika „Więź”), Wiesław PODKAŃSKI (prezes Izby Wydawców Prasy, honorowy prezes Ringier Axel Springer Polska), Andrzej STASIUK (pisarz), Monika SZNAJDERMAN (prezes wydawnictwa Czarne), Jacek ŚLUSARCZYK (prezes zarządu wydawnictwa „Tygodnik Powszechny” sp. z o.o), Paweł ŚPIEWAK (dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego), Róża THUN (europarlamentarzystka), Henryk WOŹNIAKOWSKI (prezes zarządu SIW Znak), prof. Andrzej ZOLL (były Rzecznik Praw Obywatelskich)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, dziennikarz, publicysta, autor wywiadów, kierownik działu Kultura. W „Tygodniku” od 1988 r., Współtwórca telewizyjnych cykli wywiadów „Rozmowy na...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]