Reklama

Dane policjantów dla każdego

Dane policjantów dla każdego

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Nie haker czy inne mroczne siły ujawniły dane 22 tys. mundurowych.
T

To pracownik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wrzucił plik zawierający dane funkcjonariuszy policji, służby więziennej, SOP i skarbówki do publicznego narzędzia służącego do wizualizacji danych. Pewnie chciał sobie ułatwić pracę. Zamiast tego udostępnił te informacje każdemu zarejestrowanemu użytkownikowi tego programu.

Plik zawierał PESEL-e, numery telefonów i adresy miejsc zatrudnienia funkcjonariuszy zgłoszonych do szczepienia. O ile strażacy pewnie nie mają czego się bać, o tyle policjanci mają realny problem. W pakiecie nie było wprawdzie numerów dowodów czy prywatnych adresów, ale powiązanie danych z innymi, np. pochodzącymi z niedawnego wycieku z Face­booka, jest banalne. Reakcja państwa? Komendant Główny Policji przesłał ostrzeżenie do policjantów. Wykupi im też dostęp do alertów Biura Informacji Kredytowej, które uprzedzą ich, jeśli ktoś będzie chciał na nich się zadłużyć.

Ktoś w skandaliczny sposób złamał procedury bezpieczeństwa albo – co gorsze – takich procedur wcale nie było. Problem dotyczy jednak nie tylko osób, których dane ujawniono. Jeśli państwo tak obchodzi się z informacjami o ludziach, których tożsamość powinna być szczególnie chroniona, to jak zabezpieczone są dane pozostałych obywateli? Trwa spis powszechny, prowadzony głównie online. Kto chciałby, żeby haker mógł sobie dopasować jego profil na Facebooku do numeru telefonu, adresu i statusu majątkowego? ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor książki "Strefy Cyberwojny", laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Stale...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]