Reklama

Dajcie im imię

Dajcie im imię

07.09.2011
Czyta się kilka minut
Po dyskusji, która przetoczyła się wiosną wokół książki Jana Tomasza Grossa "Złote żniwa" - gdzie punktem wyjścia byli "kopacze" z Treblinki, czyli Polacy, którzy po wojnie szukali złota na terenie dawnego obozu zagłady - pojawia się książka o Polakach, którzy w sąsiedztwie tego obozu ratowali Żydów.
J

Jak podkreślają jej autorzy, dr Edward Kopówka (kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince) oraz ks. Paweł Rytel--Andrianik (absolwent judaistyki i hebraistyki na uniwersytecie w Oxfordzie), nie jest to książka polemiczna, ale w pełni faktograficzna. Będąca efektem kilkunastoletnich badań, opisuje powstanie i funkcjonowanie obozu oraz prezentuje listy osób, które zostały zamordowane za pomoc udzieloną Żydom. A także - relacje Żydów, którym polscy wieśniacy z okolic Treblinki pomogli, oraz relacje Polaków, którzy mieszkali w sąsiedztwie obozu.

O tym, że za pomoc udzieloną Żydom groziła Polakom kara śmierci, wiemy. Wydaje się jednak, że dla Polaków żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie obozu, nad którym śmierć unosiła się nieustannie, mogło to być jeszcze trudniejsze. Tym bardziej znaczące stają się relacje Żydów, opisujące dziesiątki drobnych gestów, które...

3151

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]