Reklama

Ładowanie...

U nas nie tak się umierało

29.03.2011
Czyta się kilka minut
Świat "kopaczy" to pogarda dla życia, łatwość zabijania, oswojenie z cierpieniem, przyzwyczajenie do brutalności - nie tylko i niekoniecznie antysemityzm.
Chełmno nad Nerem. Cmentarz na terenie obozu zagłady, styczeń 2011 r. / fot. Grażyna Makara
"

"Tygodnik Powszechny" ( nr 12/11 ) publikuje wywiad z autorami książki "Złote żniwa". Pytana o krytyczną wobec ich książki recenzję Pawła Machcewicza Irena Grudzińska-Gross mówi, że jej autor prezentuje "muzealne podejście do historii" (przypomnijmy: Machcewicz pisał o "niemal całkowitym pomijaniu wojennego i okupacyjnego kontekstu" oraz o "zbyt jednostronnym przedstawieniu stosunku Polaków do ukrywających się Żydów, wynikającym z selektywnego podejścia do źródeł"), tymczasem styl autorów "Złotych żniw" jest zupełnie inny: "historia żywa, która porusza ludzi, kruszy ich obojętność, pobudza do myślenia, powinna być pisana inaczej". Jestem historykiem i to stwierdzenie mnie niepokoi. Mam wątpliwości, czy sposób opisywania historii w "Złotych żniwach" zbliża nas do przeszłości i pozwala ją zrozumieć.

Porozmawiajmy o faktach.

Uczucie...

15458

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]