Reklama

Czytanie miasta

Czytanie miasta

08.10.2013
Czyta się kilka minut
Małgorzata Rejmer: BUKARESZT. KURZ I KREW –

– „Przez dwa lata moje życie to powroty do Bukaresztu... Czasem radość na widok wszystkiego, co wydaje mi się tak znajome, jakby było moje, czasem niemrawość, a czasem poczucie bezsensu”. Fascynacja, bezradność, groza, współczucie udzielają się i nam podczas lektury.
Opowieść o Bukareszcie – „trzewiowym, instynktownym i nielogicznym” – wprowadza nas najpierw w historię najnowszą. Wejście jest mocne: zwięzła biografia szewczyka z prowincji, który stał się dyktatorem, potem kilka obrazów z Rumunii stalinowskiej, w tym zapadające w pamięć sceny z więzienia w Piteşti, gdzie eksperymentowano z „reedukacją przez tortury”. I szybkie przejście do lat 80., kiedy dyktatorskie pasje byłego szewczyka osiągnęły apogeum. Zagłada części starego Bukaresztu, w tym dwudziestu kilku zabytkowych świątyń, a także niezliczonych kamienic i willi z przełomu XIX i XX wieku. Masowe...

4361

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]