Reklama

Ładowanie...

Czym jest bierzmowanie

24.06.2013
Czyta się kilka minut
„TP” 24/13
J

Jedna z sióstr zakonnych podała mi „Tygodnik Powszechny” (nr 24/2013) i powiedziała: „Zdenerwuje się ksiądz”. Nie pomyliła się. Artykuły dotyczące sakramentu bierzmowania bardzo mnie poruszyły. Jednak nie ku przyjemnym emocjom. Zostały opisane problemy z przygotowaniem do tego sakramentu, postulaty opóźnienia wieku przyjęcia bierzmowania. Wszystko po to, argumentują autorzy, by dojrzalej przyjąć ten sakrament. U samych podstaw takiego myślenia leży błędne założenie, że jest to „sakrament dojrzałości”. Mam świadomość, że to obiegowa, a wręcz zastępcza nazwa drugiego sakramentu inicjacji chrześcijańskiej. Jednak coraz bardziej się przekonuję, że jest ona nieprawdziwa. Dojrzałość nie powinna określać istoty bierzmowania.
Ks. Adam Boniecki napisał, że o sakramentach należy mówić w kontekście wiary. I z tym się zgadzam, to nie podlega dyskusji. Idąc za tym postulatem, warto więc...

4319

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]