Reklama

Czym jest bierzmowanie

Czym jest bierzmowanie

24.06.2013
Czyta się kilka minut
„TP” 24/13
J

Jedna z sióstr zakonnych podała mi „Tygodnik Powszechny” (nr 24/2013) i powiedziała: „Zdenerwuje się ksiądz”. Nie pomyliła się. Artykuły dotyczące sakramentu bierzmowania bardzo mnie poruszyły. Jednak nie ku przyjemnym emocjom. Zostały opisane problemy z przygotowaniem do tego sakramentu, postulaty opóźnienia wieku przyjęcia bierzmowania. Wszystko po to, argumentują autorzy, by dojrzalej przyjąć ten sakrament. U samych podstaw takiego myślenia leży błędne założenie, że jest to „sakrament dojrzałości”. Mam świadomość, że to obiegowa, a wręcz zastępcza nazwa drugiego sakramentu inicjacji chrześcijańskiej. Jednak coraz bardziej się przekonuję, że jest ona nieprawdziwa. Dojrzałość nie powinna określać istoty bierzmowania.
Ks. Adam Boniecki napisał, że o sakramentach należy mówić w kontekście wiary. I z tym się zgadzam, to nie podlega dyskusji. Idąc za tym postulatem, warto więc...

4319

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]