Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Wiara z głębi człowieka

Wiara z głębi człowieka

11.06.2013
Czyta się kilka minut
Według wielu Ojców Kościoła, bierzmowany przechodzi z poziomu wiary „zewnętrznej” na poziom doświadczalnego poznania rzeczywistości duchowej. Współczesna praktyka nie ułatwia tego przejścia.
Zajęcia przygotowujące gimnazjalistów i licealistów do sakramentu bierzmowania. Klasztor Ojców Dominikanów, Kraków, 2008 r. Fot. Paweł Ulatowski dla „TP”
H

Historia sporów wczesnego chrześcijaństwa z ruchami gnostyckimi nauczyła nas podejrzliwie traktować sam termin: „gnoza”. Możemy więc być zaskoczeni, że niektórzy Ojcowie Kościoła, np. Klemens z Aleksandrii, choć krytykowali gnostyków, prawdziwie chrześcijańską gnozę bardzo cenili, uważając ją za doskonalszą, głębszą postać wiary. Chrześcijaństwo było dla nich bowiem d r o g ą w t a j e m n i c ze n i a. U jej początków znajduje się przyjęcie Ewangelii jako przekazu „z zewnątrz”, dzięki zawierzeniu autorytetowi pewnych ludzi. Przyjęcie to powinno jednak przemienić się w doświadczalne, wewnętrzne poznanie tego, co na początku zostało zewnętrznie przyjęte – czyli właśnie w gnozę. Jeśli nawet wiara rodzi się ze słuchania, jak mówi św. Paweł (Rz 10, 17), to na słuchaniu się nie kończy. Ten sam Paweł kładzie nacisk na prawdę, że chrześcijanin to człowiek duchowy, tj. człowiek, w którym...

10437

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]