Czyja wina?

Jakiś czas temu jeden z tytułów prasowych zareklamował koszulki z prowokacyjnymi napisami, a parę innych tytułów - programowo mu nieprzyjaznych - wyraziło zgorszenie i oburzenie. Faktycznie: i poziom smaku schodził tam czasem poniżej depresji, i zadziwiała potrzeba szokowania przedkładana wyraźnie nad intencję solidaryzowania się z kimkolwiek.

15.08.2004

Czyta się kilka minut

Pomysłodawców oburzenie i krytyka na pewno zresztą ucieszyły - wszak rozgłos zawsze cenny, a najgorsze dla składających oferty jest przemilczenie. (Z czego morał dla moralistów jednoznaczny: nieraz warto najpierw zlekceważyć niż zaraz uderzać w wielkie dzwony, bo może się okazać, że sprawa uschnie bardzo szybko, jak nie podlewana sadzonka.) Jeden wszakże z owych tekstów zastanowił mnie na serio (prezentowany przez osobę w świecie twórczości poważną i znaczącą): “Nie chodzę do kościoła". Skąd pomysł na taki tekst w Polsce i co by on miał załatwiać? Każdemu wolno przecież “chodzić" i “nie chodzić"?

Wyobraziłam sobie kogoś, kto zobaczywszy taką ofertę odkryłby, że ona mu odpowiada i “wywiesiłby" na sobie samym taki manifest. Skąd by mu się to wzięło i gdzie by z tym napisem poszedł? W wielu krajach nam znanych nie miałoby to pewnie wielkiego sensu: im więcej różnorodności postaw a zarazem im więcej obojętności (albo dyskrecji!) wobec “credo" bliźnich, tym mniej coś takiego byłoby zauważane. Ale w Polsce jest na pewno inaczej. Napis jest manifestacją sprzeciwu wobec praktyk religijnych traktowanych jako powszechne. Ktoś powie: jest to więc “nie" wykrzyczane z pozycji przeciwnika religijności, “nie" smutne i godne współczucia. A może nie tylko? Może to jest sprzeciw nie wobec wiary - która przecie jest wyborem najbardziej osobistym i wolnym - lecz wobec konwencji traktowanej jako obowiązująca, a równocześnie poczuwanej jako powierzchowna tylko, jeśli nie wręcz fałszywa?

W odniesieniu do praktyk religijnych konwencja typu “nie wypada nie iść", “nie wypada nie uczestniczyć", argument za religijnością nie z wyboru wiary, tylko dlatego że to “dobrze widziane", ostentacyjność aktów pobożności i owocująca sukcesem w postaci wzrostu prestiżu lub poparcia - to wszystko może rodzić sprzeciw, któremu należałoby się przynajmniej zastanowienie. “Nie chodzę do kościoła bo nie chcę dobrze wypaść". A czy jesteśmy pewni, że nie ma w Polsce takich środowisk i zgromadzeń, wśród których pojawiający się w inkryminowanej koszulce spotkałby się z reakcją nie tylko słowną, ale i czynną, i to bardzo nawet dotkliwą? I czy nie miałby wtedy za sobą argumentu przeciw fałszowi , jakim jest zaprzeczenie miłości bliźniego nie obejmującej “obcych"?

Paweł Paliwoda w niedawnej polemice z Januszem Majcherkiem (“Stare podziały mają sens", Rzeczpospolita z 5 sierpnia) wyraźnie lekceważy niebezpieczeństwo ideologizacji w postawach prawicowych. Bez porównania bardziej boi się pustyni aksjologicznej. Nie wchodzę tu w spór o prawicę polityczną, o której tak krytycznie pisze Majcherek. Ale jeśli ktoś chciałby uparcie zaprzeczać zjawisku ideologizacji w niektórych środowiskach katolickich, a nawet kościelnych, niech sobie przeczyta kilka stron z nowo wydanego wywiadu-rzeki z księdzem Michałem Czajkowskim (“Nie wstydzę się Ewangelii", WAM, rozmawia Jan Turnau). Padają tam m.in. cytaty z anonimowych listów otrzymywanych przez znanego biblistę i duszpasterza, listów co do jednego obrzydliwych w nienawiści i zacietrzewieniu, a pisanych przecież - w intencji autorów - “w obronie" wiary i Kościoła. To tylko mała ilustracja problemu, który jest i którego odsunąć na bok można.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarka, publicystka, felietonistka, była posłanka. Od 1948 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie do 2008 r. pełniła funkcję zastępczyni redaktora naczelnego, a do 2012 r. publikowała felietony. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2004

Podobne artykuły