Reklama

Czy Unia się rozpadnie?

Czy Unia się rozpadnie?

31.07.2006
Czyta się kilka minut
"Jeszcze Europa nie zginęła, póki my żyjemy - tak brzmiał komentarz jednego z wysokich brukselskich urzędników, gdy dostarczono mu tłumaczenie rządowego exposé nowego premiera Jarosława Kaczyńskiego.
C

Cztery elementy tego wystąpienia zwróciły uwagę unijnego polityka: że Polska myśli o budowie elektrowni jądrowej; że premier nie wspomniał o sąsiadach Polski; że zapowiedział dominację interesu narodowego. I wreszcie, że zdefiniował, na czym polega jego filozofia wspólnotowego myślenia: pieniądze z Unii nam się należą, bo tak chciała historia, a wykorzystane będą dla wzmocnienia pierwiastka narodowego.

- To nie jest program pogłębionej integracji europejskiej - powiedział mój rozmówca. Co oznacza, że Polska pozostaje nie tylko poza debatą nad przyszłością Unii, ale że do debaty tej wrzuca elementy, które przesądzą o jej izolacji. - Nastawiamy się teraz na dłuższą absencję Polski w europejskiej dyskusji - mówił dalej ów brukselski urzędnik. - Zatem najważniejsze sprawy musimy wziąć we własne ręce i tym bardziej poważnie zająć się poszukiwaniem instrumentów,...

14983

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]