Czy religie niechrześcijańskie niosą zbawienie?
Czy religie niechrześcijańskie niosą zbawienie?
Już ten zapis sygnalizuje skomplikowany węzeł problemów. Bo jeśli - jak wierzymy - innego Boga nie ma, to w jakiego wierzą Ci, którzy w Niego nie wierzą? A jeśli jest jeden, to dlaczego innym chciał się objawić inaczej niż nam? Bo jeśli to nie On się im objawił, to kto? I jedno z trudniejszych pytań: czy - aby osiągnąć zbawienie - wystarczy, by wierzyli tak jak wierzą, czy może jednak lepiej (bezpieczniej) by było, aby zaczęli wierzyć "po naszemu"?
Co więc robić? Nawracać, mając świadomość wyłączności na prawdę, czy może dialogować jak równy z równym? Modlić się razem czy osobno?
Na temat zbawczej wartości innych religii najdobitniej Kościół wypowiedział się w ostatnich latach w Deklaracji "Dominus Iesus", która doczekała się wielu komentarzy i głosów krytycznych, także wśród teologów katolickich. Jej intencja jest jasna. Ma przypomnieć naukę...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]