Reklama

Czy Putin może być pewien pozycji lidera?

Czy Putin może być pewien pozycji lidera?

11.05.2020
Czyta się kilka minut
W

W Rosji od ponad tygodnia codziennie przybywa co najmniej 10 tys. zakażonych koronawirusem. W niedzielę 10 maja łączna liczba odnotowanych infekcji przekroczyła 200 tys. Mimo zarządzonej przez władze samoizolacji, liczba nowych zachorowań przez kilka tygodni zapewne nie spadnie. Przygotowywane są tymczasowe szpitale, do pracy werbuje się studentów medycyny – brakuje personelu.

Prezydent Władimir Putin zarządza kryzysem z podmoskiewskiej rezydencji Nowo-Ogariowo, zwanej „bunkrem”. Z „bunkra” co kilka dni wygłasza orędzia, powiadamiając społeczeństwo o kolejnych krokach. Polegają one głównie na przedłużaniu reżimu samoizolacji i obietnicach pomocy rządu dla przedsiębiorców. Wypłaty za okres przestoju mają zapewnione pracownicy sfery budżetowej, zaś mały i średni biznes (20-25 proc. zatrudnienia) może ubiegać się o pomoc, ale generalnie ma sobie radzić sam. 11 maja w kolejnym przemówieniu prezydent nieoczekiwanie zapowiedział zmiękczenie warunków kwarantanny mimo wysokich wskaźników zakażeń.

Na kryzys epidemiczny nakłada się kryzys w przemyśle paliwowym. Spadki cen ropy – jeśli utrzymają się długo, a na to się zanosi – zrobią wyrwę w budżecie i nie wystarczy pieniędzy na wszystkie planowane wydatki. A rankingi Putina już teraz spadają. Epidemia zahamowała operację, mającą zapewnić mu wieczne trwanie na urzędzie: głosowanie nad poprawkami do konstytucji (w tym wyzerowanie kadencji Putina i zapewnienie mu prawa startu w następnych wyborach) zostało przełożone. Nie wiadomo, czy Kreml zdoła przeprowadzić tę operację w tak „zagęszczającej się” sytuacji.

Prezydent przemawiający z „bunkra” wydaje się bezradny, smutny i samotny. Kryzys zaostrza rywalizację w obozie władzy o podział dóbr i jest testem lojalności głównych graczy. Czy Putin może być pewien pozycji lidera? Znamienne, że kilka dni temu spotkał się ze swym byłym ochroniarzem gen. Zołotowem, obecnie szefem Rosgwardii, i nakazał mu zakup specjalistycznego sprzętu – w tym wozów bojowych. ©

Więcej na blogu autorki "17 mgnień Rosji" >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]