Reklama

Czy Bóg może kusić ludzi?

Czy Bóg może kusić ludzi?

25.01.2008
Czyta się kilka minut
Z treścią szóstej prośby modlitwy "Ojcze nasz zarówno ludzie modlący się, jak i egzegeci mają niemały problem - bo czy Bóg może chcieć naszego upadku, grzechu i nas do tego prowokować, kusząc nas do złego? Takie podejrzenie może się nasuwać, skoro trzeba Go prosić codziennie: "Nie wódź nas na pokuszenie!.
R

Rozwiązaniem tego dylematu nie może być zmiękczenie tekstu i domaganie się zmiany tego sformułowania na: "Nie dopuść, abyśmy byli wiedzeni na pokuszenie". Jak więc należy rozumieć tę trudną prośbę? Najpierw trzeba sobie uświadomić, że słowo "pokuszenie" nie oznacza w Biblii w sposób konieczny "pokuszenia ku złu", ale sytuację próby, w której człowiek stanie przed wyborem przeciwko Bogu bądź za Bogiem. Tak było w przypadku Abrahama, "ojca wszystkich wierzących", gdy Bóg nakazał mu złożenie Izaaka w ofierze (Rdz 22, 1).

W Septuagincie, greckim tłumaczeniu Starego Testamentu, sprawdzenie, wypróbowanie wiary patriarchy określone jest słowem epeirazen (czasownikiem utworzonym od rzeczownika), które znajduje się w szóstej prośbie "Ojcze nasz". Wynika stąd, że Bóg nie chce zła, lecz może On wypróbowywać człowieka. Jak ma się owa próba wiary do tradycyjnie rozumianej...

2421

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]