Reklama

Człowiek w dobrym otoczeniu

Człowiek w dobrym otoczeniu

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Chcemy być społeczeństwem demokratycznym, a skoro tak, każda władza powinna się tłumaczyć z tego, co robi, nawet jeśli to, co uczyniła, przynależy do jej kompetencji. Musi po prostu uczytelniać swoje racje: dialog to podstawa.
A

ANNA MATEJA: - Wybuchnie Pani gromkim śmiechem, gdy zapytam, czy po kolejnej kampanii wyborczej przyzwoitość w życiu publicznym stała się pojęciem anachronicznym?

EWA ŁĘTOWSKA: - Chyba nie ma się z czego śmiać... Zresztą pojęcie przyzwoitości wcale nie jest anachroniczne, a jego definicja, przynajmniej z mojego punktu widzenia - prawnika, nie moralisty - jest ciągle ta sama: “Traktuj innych tak, jak chciałbyś, by ciebie potraktowano". To najzupełniej wystarczy.

- Pytam jednak o pojęcie przyzwoitości prawnika, a nie moralistę, bo np. pewność prawa, świadomość nieuchronności poniesienia konsekwencji złamania przepisów, równość wobec prawa sprzyjają przyzwoitości w życiu publicznym.

- Nim cokolwiek powiem, zaznaczę: jestem przeciwniczką mieszania prawa z moralnością, jakkolwiek jestem głęboko...

15128

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]