Reklama

Człowiek ma prawo żyć

Człowiek ma prawo żyć

24.11.2006
Czyta się kilka minut
W proces istnienia życia ludzkiego - od chwili poczęcia aż po moment śmierci - nie da się wprowadzić podziału na okres, który nie byłby ludzki, i na inny, ludzki. Nie występuje w tym procesie żadna radykalna "nowość, która mogłaby pozwolić na taką cezurę. Czy dobro, jakim jest życie, niezależnie od tego, który to etap jego istnienia, można wyłączyć choćby tylko czasowo spod ochrony prawa?.
"

"Kochaj i czyń, co chcesz" - powiedział św. Augustyn. Istotnie, kto potrafiłby ko­chać bliźniego w sposób doskonały, ten nie skrzywdziłby nikogo. Zawsze utrafiłby idealnie w oczekiwania drugiego człowieka. Nie kto inny jak Karl Jaspers (nie uważał się on za chrześcijanina) poświęcił rozważaniom na ten temat jeden ze swych esejów wprowadzających do filozofii. Gdy­byśmy potrafili kierować się zasadą miło­ści w stopniu absolutnie doskonałym - twierdził - to niepotrzebne byłoby jakiekolwiek ustawodawstwo, nawet np. prawo spadkowe. Rzecz w tym, że nie jesteśmy zdolni tak kochać. Nawet przy najlepszej naszej woli, nie mówiąc już o woli złej, przestępczej. Stąd społecz­ności ludzkie w ciągu wieków mozolnie wypracowują zasady regulujące współżycie międzyludzkie, głównie opierające się na "lekturze" rzeczywistości, w tym przede wszystkim "lekturze" tej rzeczywistości, jaką jest...

10999

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]