Reklama

Człowiek, który wiedział za dużo

27.04.2010
Czyta się kilka minut
We wchodzącym na polskie ekrany "Dublu" Johana Grimonpreza "Ptaki" zostały zderzone z zimną wojną, a ich reżyser i jego sobowtór - z Nixonem, Chruszczowem i Kennedym. Mija 30 lat od śmierci Alfreda Hitchcocka.
F

Filmy zawsze są odbiciem rzeczywistości, ale unikatowość dokonań Hitchcocka polega na tym, że w jego twórczości odbijała się realność "zdublowana": sfera sacrum i profanum, polityka i sztuka, zbrodnia i kara... Dubel dubli.

Alfred Hitchcock przedstawia

Unikat w historii kina: wywalczył status reżysera, o współpracę z którym zabiegała każda gwiazda filmowa (sam mawiał: "bez szminki aktorzy stają się mało rozgarniętymi dziećmi"), następnie uniezależnił się finansowo, stając się producentem. Wiedział wszystko o warsztacie reżysera i znał marzenia publiczności. W końcu, wodząc nas za nos, nauczył się przerażać.

Hitchcock to firma ze znakiem jakości. Nie zawsze tak było. Krytyka, zwłaszcza w szczytowym okresie twórczości autora "Psychozy" (1960) - latach 50. i 60. XX wieku - traktowała jego filmy z arogancją...

7640

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]