Reklama

Człowiek, który wiedział za dużo

Człowiek, który wiedział za dużo

27.04.2010
Czyta się kilka minut
We wchodzącym na polskie ekrany "Dublu" Johana Grimonpreza "Ptaki" zostały zderzone z zimną wojną, a ich reżyser i jego sobowtór - z Nixonem, Chruszczowem i Kennedym. Mija 30 lat od śmierci Alfreda Hitchcocka.
F

Filmy zawsze są odbiciem rzeczywistości, ale unikatowość dokonań Hitchcocka polega na tym, że w jego twórczości odbijała się realność "zdublowana": sfera sacrum i profanum, polityka i sztuka, zbrodnia i kara... Dubel dubli.

Alfred Hitchcock przedstawia

Unikat w historii kina: wywalczył status reżysera, o współpracę z którym zabiegała każda gwiazda filmowa (sam mawiał: "bez szminki aktorzy stają się mało rozgarniętymi dziećmi"), następnie uniezależnił się finansowo, stając się producentem. Wiedział wszystko o warsztacie reżysera i znał marzenia publiczności. W końcu, wodząc nas za nos, nauczył się przerażać.

Hitchcock to firma ze znakiem jakości. Nie zawsze tak było. Krytyka, zwłaszcza w szczytowym okresie twórczości autora "Psychozy" (1960) - latach 50. i 60. XX wieku - traktowała jego filmy z arogancją...

7640

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]