Reklama

Czerwona pokusa

Czerwona pokusa

28.02.2008
Czyta się kilka minut
W Niemczech wybuchł skandal, którego bohaterem są gospodarcze elity. Na niechętnych kapitalizmowi nastrojach zyskała jednak nie stara lewica, ale nowa partia, odwołująca się do... socjalizmu.
K

Kolor czerwony znów w modzie. Mowa jednak nie o czerwonych sztandarach niemieckiej socjaldemokracji - partii ze 150-letnią tradycją, która już pół wieku temu pożegnała się z socjalistyczną utopią i odtąd była filarem "społecznej gospodarki rynkowej" - jednak o formacji nowej. Także czerwonej, ale inaczej - bo po prostu socjalistycznej, rzucającej wyzwanie nie tylko socjaldemokratom (SPD), ale w ogóle kapitalizmowi epoki globalizacji.

Już sama nazwa nowej partii - "Die Linke" - brzmi jak prowokacja, wymierzona w starą lewicę. W języku niemieckim przedrostek "die" znaczy tu więcej, niż wynikałoby z dosłownego tłumaczenia (Partia Lewicy). W wolnym przekładzie nazwa ta mogłaby brzmieć: "Jedyna Prawdziwa Partia Lewicy".

Od minionej niedzieli nie ma już wątpliwości: Die Linke stała się trwałym elementem niemieckiej polityki. Tego dnia zakończył się...

8479

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]