Reklama

Czego szukasz...

Czego szukasz...

28.07.2009
Czyta się kilka minut
Ostatnio zapragnąłem obejrzeć mój klasztor z perspektywy sąsiadów. Wybrałem się na spacer z dwoma młodszymi braćmi, jeden z nich był Amerykaninem. Musieliśmy wyglądać podejrzanie, bo pewien mężczyzna zapytał dość obcesowo i nieco podejrzliwie: "Czego panowie szukacie?". Nie chcąc uchodzić za kandydata na gangstera z podwarszawskiej "sypialni", najgrzeczniej jak mogłem, wyjaśniłem, że podziwiamy współczesne domy jednorodzinne. Amerykański towarzysz, gdy wyjaśniłem całe zdarzenie, zdziwił się. "Wiesz, Robert - powiedziałem - popełniłem błąd. Powinienem był odpowiedzieć »Szukam Jezusa z Nazaretu«. Ciekawe, jak by zareagował". Zanieśliśmy się donośnym śmiechem. Szczerze teologicznym.
E

Ewangelia najbliższej niedzieli to kontynuacja opowieści o pięciu chlebach. Jest to najpierw refleksja nad brakiem wiary uczestników tamtego zdarzenia. Zdaniem niektórych egzegetów wielka mowa eucharystyczna Jezusa w Kafarnaum jest także odbiciem wątpliwości wczesnego Kościoła co do obecności Chrystusa w Eucharystii.

Na początku tej mowy pada kluczowe słowo teologii św. Jana "szukanie". "Szukacie Mnie nie dlatego, że widzieliście znaki, ale dlatego, że jedliście chleb do sytości. Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki...". Nie czytajmy tych słów jako gorzkiej krytyki pod adresem uczestników uczty na pustyni szukających Proroka. Jezus poleca, aby tłum oczyścił motywy poszukiwania Mesjasza. I nie chodziło mu tylko o tamten tłum, ale też o te tłumy, które dziś stoją w naszych kościołach, kaplicach, klasztorach, instytucjach...

2419

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]