Reklama

Czas zmiany zmiany czas

Czas zmiany zmiany czas

01.04.2019
Czyta się kilka minut
W przyszłym roku po raz ostatni przestawimy zegarki na czas letni i zimowy – postanowiła Bruksela, wziąwszy pod uwagę wyniki rekordowo popularnych konsultacji społecznych, w których wzięło udział 4,6 mln mieszkańców UE. Aż 85 proc. ma dość przestawiania zegarków dwa razy w roku.
Zegar słoneczny w Sieradzu, marzec 2019 r. / Fot. Adam STASKIEWICZ/East News
Zegar słoneczny w Sieradzu, marzec 2019 r. / Fot. Adam STASKIEWICZ/East News
L

Lud przemówił, bo każdy, kto w noc zmiany czasu choć raz utknął w pociągu, który w szczerym polu przeczekuje zbędne 60 minut, doceni ten pomysł, podobnie jak ci, którzy przez nagły harmider w czymś tak poukładanym jak doba niespodziewanie zaspali na ważną niedzielną uroczystość. Gospodarce w coraz większym stopniu korzystającej z automatów i robotów, które obywają się bez budzików, zmiana czasu też niewiele daje. Słowem – po co?

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii właśnie zadało to pytanie Polakom. Ponad 78 proc. ankietowanych doszło do wniosku, że zmiana czasu to jego strata. Teraz jednak przed nami decyzja, przy którym czasie zostaniemy. Wiele wskazuje, że wybór padnie na letni, ale wtedy w grudniu będziemy witać słońce dopiero po godzinie ósmej. Bez względu na decyzje ciał przedstawicielskich, ciała niebieskie będą bowiem poruszać się po nieboskłonie na starych zasadach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]