Reklama

Czas trzeciego oceanu

Czas trzeciego oceanu

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Fala śmierci na Oceanie Indyjskim ściągnęła zainteresowanie świata na jeden z najbardziej osobliwych regionów naszego globu. W przeciwieństwie do islamskich i konfucjańskich kresów Azji, jest on istną kulturową wieżą Babel. Daleki od prawdziwej demokracji, choć kwitnący gospodarczo, budzi obawy, ale i wielkie nadzieje.
I

Indie szczycą się jedną z najstarszych w świecie kultur. Wieloetniczne Birma i Tajlandia powołują się na ponad tysiącletni rodowód. Jednak większość państw regionu, choć zbudowana na gruzach prastarych królestw, ma metrykę nader niedawną. Subkontynent indyjski zjednoczyli dopiero Brytyjczycy. To samo można rzec o Malezji. Olbrzymia Indonezja zawdzięcza jedność Holendrom, a Filipiny - Hiszpanom. Gros miejscowych elit, dzięki odwoływaniu się do wspaniałego dziedzictwa dawnych, efemerycznych imperiów (np. Madjapahit z centrum na Jawie), posiada silne tradycje niepodległego bytu i mocne poczucie tożsamości. Ich państwa są jednak etnicznymi beczkami prochu. Dla przykładu Birmę zamieszkuje ponad sto narodowości.

Szczęśliwy krach komunizmu

Czasy postkolonialne (skolonizowania uniknęła tylko Tajlandia) przyniosły krajom regionu...

10370

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]