Reklama

Czas przezroczystości

Czas przezroczystości

26.04.2015
Czyta się kilka minut
Wiesław Łukaszewski, psycholog: Robiliśmy badania w solarium i u fryzjerów. Badaliśmy lęk przed śmiercią ludzi, którzy tam przychodzili, i tych, którzy stamtąd wychodzili. Widać było radykalną zmianę.
Wiesław Łukaszewski, Sopot, kwiecień 2009 r. Fot. Wittman Piotr / FOTORZEPA / FORUM
J

JUSTYNA DĄBROWSKA: Panie Profesorze, co psycholog wie o mądrości?
WIESŁAW ŁUKASZEWSKI: Wie pani, ja rozróżniam w swoim życiu dwa okresy: ten, w którym byłem inteligentny, i ten, w którym zacząłem być mądry. Jako młody naukowiec nie miałem czasu zajmować się zbieraniem doświadczenia, bo za dużo innych rzeczy było do roboty. A później zobaczyłem, że życie nie polega tylko na zadawaniu pytań i szukaniu odpowiedzi. Że czasem potrzebny jest namysł, że przychodzą olśnienia. Choć nie lubię tego słowa, ale mam na myśli coś w rodzaju prywatnego objawienia, kiedy nagle zaczyna się coś rozumieć. Nie wiedzieć, tylko rozumieć.

To kiedy Pan zaczął rozumieć?
Późno, w okolicach pięćdziesiątki.

Po czym Pan to poznał?
Po tym, że zacząłem sobie radzić ze sprzecznościami. Bo wcześniej to musiało być „albo –...

21532

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]