Reklama

Czas oczyszczenia

Czas oczyszczenia

05.09.2006
Czyta się kilka minut
Ogłoszenie zawieszenia broni pomiędzy rządem Ugandy a Bożą Armią Oporu sprawiło, że miejscowa ludność mogła zacząć wierzyć w koniec wieloletniego konfliktu, który przyniósł śmierć stu tysiącom ofiar i skazał na wygnanie prawie dwa miliony osób, szczególnie z północnougandyjskiego plemienia Acholi.
D

Data 12 września była wyznaczona przez ugandyjski rząd jako ostateczny termin na zawarcie pokoju, teraz jednak prezydent Yover Museveni dał BAO trzy tygodnie na zgromadzenie wojsk - ich siłę trudno ocenić, niektórzy mówią o 500 żołnierzach, inni o pięciu tysiącach. Zagraniczni obserwatorzy chcieliby poznać zapewne nastroje tu, na miejscu. Podróżując po północnej Ugandzie, odwiedzając szkoły i ośrodki zdrowia, targi i ujęcia wody, nie zauważyłam, by wielu Ugandyjczyków interesowało się debatą nad prawnymi aspektami zaprowadzania tu sprawiedliwości przez społeczność międzynarodową. Miejscową ludność nie obchodzi zbytnio, czy sprawiedliwość nadchodzi przed, czy po zawarciu pokoju. Jak sami mówią, pokój doprowadzi do sprawiedliwości. A jeśli sprawiedliwości stanie się zadość, to nastąpi i pokój, bo wyeliminowani zostaną ci, którzy tę wojnę prowadzą.

---ramka...

4683

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]