Reklama

„Pokażcie, jak żyć w pokoju"

„Pokażcie, jak żyć w pokoju"

10.01.2007
Czyta się kilka minut
Podczas gdy tragedia w zachodniosudańskim Darfurze przykuwa uwagę świata, kruchy pokój w Sudanie Południowym trwa prawie niezauważony.
Z lewej: kobieta ze szczepu Dinka. Z prawej uchodźca wracający do domu z Chartumu /fot. A. Husarska
Z

Z perspektywy Aweil - pokrytego pyłem miasta, prawie graniczącego z Darfurem - zakrawa na cud, że porozumienie pokojowe, podpisane 9 stycznia 2005 r. przez w większości muzułmańskich Arabów z sudańskiej Północy oraz głównie chrześcijańską i animistyczną ludność Południa, jeszcze się utrzymuje. Po 20 latach wojny domowej, która pochłonęła dwa miliony ofiar, wszyscy Sudańczycy odczuwają autentyczną ulgę.

Jednakże na południowym froncie nie jest całkiem spokojnie. Starcia w listopadzie w mieście Malakal w prowincji Górnego Nilu (na południu Sudanu) pochłonęły życie około 150 osób. Walki te były najpoważniejszym jak dotąd pogwałceniem porozumienia pokojowego: wymiana ognia nastąpiła między Sudańskimi Siłami Zbrojnymi, reprezentującymi rząd z Chartumu na Północy, a Sudańską Ludową Armią Wyzwolenia, która na mocy tamtego porozumienia stała się armią rządu...

5987

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]