Reklama

Anarchia i pomysłowość

Anarchia i pomysłowość

04.09.2007
Czyta się kilka minut
Grupki mężczyzn siedzą w koło na niskich stołkach, w stanie całkowitego otępienia, skoncentrowani na codziennym rytuale żucia zielonych liści łagodnego narkotyku zwanego khat, obojętni na wszystko, z wyjątkiem może dzwonków - przedziwnych skądinąd - ich telefonów komórkowych. To ni mniej, ni więcej, tylko lokalni biznesmeni.
Tutaj woda pompowana jest raz na godzinę przez trzy minuty / fot. ANNA HUSARSKA/IRC
W

Witamy w Somalii, która jest, jak to się mówi, kwintesencją "państwa upadłego". Ten wschodnioafrykański kraj z 9-milionową ludnością nie ma żadnego rządu od stycznia 1991 r., kiedy to dyktator Siad Barre został odsunięty od władzy przez watażków różnej maści. Przez ostatnich 16 lat nieustający konflikt klanów i podklanów ogarnął większość kraju.

Tymczasowy rząd federalny, uformowany trzy lata temu w wyniku międzynarodowych negocjacji prowadzonych na terenie Kenii, urzędował w Baidoa, w środkowo-zachodniej Somalii. W grudniu ubiegłego roku, mając poparcie sąsiedniej Etiopii, zdecydował się on na konfrontację z islamistami, którzy "kontrolowali" ("rządzili" byłoby zbyt mocnym słowem) południową i środkową część kraju przez sześć miesięcy. Z cichym wsparciem Waszyngtonu, który takie działanie postrzegał jako część "globalnej wojny z terroryzmem", do Somalii...

11910

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]