Reklama

Czas brzytwy

Czas brzytwy

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Polska dzieli się dzisiaj na dwa obozy według reguł, które znamy dotąd z klęsk powstańczych i wojennych: zostawały tylko groby, wdowy i sieroty oraz ci, którzy w tym samym czasie pracowali, płodzili i rodzili, jakby nigdy nic.
/rys. Marek Tomasik
W

W filmie "Diabeł" (nakręconym w 1972 r.) Andrzej Żuławski przedstawił rodzaj traktatu historiozoficznego o polskości jako ciągu przemocy i szaleństwa, jako nieustannym rozkładzie człowieczeństwa. Akcje filmu umiejscowił w roku 1793, czasie ostatecznej klęski Polaków, przedstawiając mieszaninę okropieństw i histerii w stężeniu prawie nie do wytrzymania. Ale do tej pory, po tylu latach, film niepokoi swoją diagnozą, nie pozwala o sobie zapomnieć. Jest jak przestroga: patrzcie, w co się możemy osunąć, niejako z przyrodzenia - bo to nasz naturalny stan, nasze przeznaczenie, któremu próbujemy uciec. Między Rosją a Prusami, między przeczystym patriotyzmem a najskrajniejszą zbrodnią.

Główny bohater, Jakub, za namową diabelską zaczyna oczyszczać świat ze zła (brzytwa jest jego narzędziem), szybko dochodząc do stanu, w którym zwalczana w ten sposób choroba zdaje się...

9339

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]