Reklama

Czarna polewka dla Putina

Czarna polewka dla Putina

09.11.2009
Czyta się kilka minut
Tego samego dnia, gdy Angela Merkel dostąpiła zaszczytu wystąpienia przed Kongresem USA, General Motors wycofał się z projektu sprzedaży Opla, swej firmy-córki, inwestorom z Rosji i Kanady. Debata o przyszłości koncernu wkracza w nową fazę.
O

Od kilku dni Niemcy przeżywają stan, który określić wypada nie inaczej jak zbiorowym rozgorączkowaniem. Niemcy - to znaczy zarówno politycy, jak też opinia publiczna, oczywiście media, a także, albo przede wszystkim, dziesiątki tysięcy tych, którzy pracują w Oplu (należącym dziś do amerykańskiego właściciela, General Motors) i w rzeszy firm produkujących podzespoły na rzecz tego koncernu, będącego symbolem "deutsche Wirtschaft". A gdy napięcie staje się nie do wytrzymania, słowa stają się coraz ostrzejsze. Mowa jest więc o "ciosie wymierzonym w stosunki niemiecko-amerykańskie", o "paskudnej mordzie turbokapitalizmu", o "niespotykanym afroncie", jakiego doświadczyć miała Angela Merkel. Za słowami idą czyny: związki zawodowe, tradycyjnie silne i będące liczącym się czynnikiem politycznym, zapowiadają strajki i demonstracje.

Fatalna koincydencja...

6662

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]