Reklama

Ładowanie...

Cud w Bostonie

04.03.2013
Czyta się kilka minut
2. Sean Patrick O’Malley, USA
Fot. Patrick Hertzog / AFP/ EAST NEWS
A

Aby wypłacić odszkodowania ofiarom przestępstw seksualnych księży, sprzedał swoją rezydencję i zamieszkał w seminarium.

Jego wybór byłby zaskoczeniem, tak jak zaskoczeniem był wybór kardynałów: Angela Roncallego (1958, przybrał imię Jana XXIII) i Karola Wojtyły.
Sean Patrick O’Malley urodził się w stanie Ohio w 1944 r. W wieku 21 lat złożył śluby w zakonie kapucynów, święcenia kapłańskie przyjął w Pittsburgu w 1979 r. Poza studiami teologicznymi uzyskał doktorat z literatury hiszpańskiej i portugalskiej, następnie był wykładowcą tych przedmiotów. Potem pracował w archidiecezji waszyngtońskiej jako duszpasterz osób pochodzenia hiszpańskiego, portugalskiego i haitańskiego. W 1984 r. został mianowany biskupem koadiutorem Saint Thomas na Wyspach Dziewiczych (rok później objął rządy w tej diecezji).
W 1992 r. przeszedł na stolicę...

3617

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]