Reklama

Cud neurochirurgii

Cud neurochirurgii

27.10.2014
Czyta się kilka minut
Rezultat operacji przeprowadzonej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu jest bez wątpienia jednym z bardziej spektakularnych triumfów medycyny i neuronauki.
J

Jeszcze całkiem niedawno badacze mózgu traktowali komórki glejowe jako niezbyt ważny wypełniacz mózgu (dosłownie gr. glia oznacza klej). Zmieniły to liczne badania z ostatnich lat. Choć w przeciwieństwie do neuronów komórki glejowe nie przenoszą impulsów nerwowych, pełnią nieocenioną rolę: dostarczają neuronom glukozę i pomagają w tworzeniu tzw. osłonek mielinowych dla włókien nerwowych.
Jednak o potędze komórek glejowych przekonaliśmy się w ubiegłym tygodniu, kiedy świat obiegła wieść o rezultatach operacji neurochirurgicznej, przeprowadzonej w grudniu zeszłego roku przez polsko-brytyjski zespół pod kierownictwem dr. Pawła Tabakowa z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Rdzeń kręgowy, który przekazuje informacje między mózgowiem a układem obwodowym, to bardzo delikatny układ, który niemal nie ulega samorzutnej regeneracji. Jego uszkodzenie oznacza...

2285

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]