Reklama

Ładowanie...

Cud Dobrego Wina

21.08.2007
Czyta się kilka minut
Wśród chrześcijańskich pielgrzymów do Ziemi Świętej jest piękny obyczaj odnawiania przyrzeczeń małżeńskich w małym, niepozornym kościółku w Kanie Galilejskiej.  Odprawiałem takie nabożeństwo w czasie jednej z pielgrzymek. Po odczytaniu Ewangelii, w czasie obrzędu odnowienia ślubów podeszła do ołtarza kobieta i ku mojemu zdumieniu położyła tam włączony telefon komórkowy. Musiałem mieć zdziwioną minę, skoro półgłosem, bez skrępowania wyjaśniła krótko i stanowczo: "Mój mąż jest po drugiej stronie linii". Nie protestowałem. Wiedziałem, że stoję przed miłością, którą po wielu latach stać jeszcze na dokonanie czynu dla postronnego obserwatora kompletnie irracjonalnego, ale dla dwóch osób, po obu stronach linii, będącego wyrażeniem wiary w cud miłości.
Z

Zawsze gdy czytam o cudzie w Kanie Galilejskiej, moją uwagę przykuwają wątki kojarzone z irracjonalnością postępowania bohaterów opowiadania. Irracjonalne wydaje się zachowanie Matki Jezusa, ośmielającej się przerwać milczenie Syna i zmusić go do działania. Jej zachowanie zaskakuje: nie tylko targuje się z Synem, ale także zachowuje się, jakby była Starościną uczty, rozkazując sługom. Dziwi zachowanie Jezusa, oschle traktującego własną Matkę. A co myśleć o Jezusie rozkazującym domownikom i sługom nie swojego domu? Zdumiewa też posłuszne napełnienie stągwi wodą oraz zaniesienie wody Staroście weselnemu. I spokój, z jakim Starosta weselny zwraca się do nowożeńca: "Przyjacielu, odwróciłeś porządek rzeczy; wbrew wszelkim zwyczajom zachowałeś dobre wino aż do tej pory".

To wszystko wydaje się niezrozumiałe, jeśli pominąć teologiczną wymowę sceny. Właściwym...

2712

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]