Conrad na fali (6): Rodzina jako temat
Conrad na fali (6): Rodzina jako temat
Posłuchaj
W szóstym odcinku cyklu „Conrad na fali” rozmawiamy o rodzinie jako o jednym z najważniejszych tematów literatury. Nasz gość, prozaik i krytyk literacki Maciej Miłkowski, w swoich utworach chętnie opowiada o pogmatwanych stosunkach rodzinnych i uczuciowych. Wspólnie zastanawiamy się, przy pomocy jakich zabiegów i narzędzi pisarz przekształca osobiste doświadczenia w fikcję i jak radzą sobie z tym jego najbliżsi.
Czy tylko nieszczęśliwe rodziny stanowią atrakcyjny literacko temat? A może to właśnie opowieści o szczęśliwych rodzinach mogłyby zmienić nasz sposób postrzegania relacji z najbliższymi? Ostatecznie, wiele literackich rodzin sytuuje się przecież gdzieś pośrodku tej skali, a w historiach rodzinnych tragizm przenika się zwykle z humorem, tak jak w powieściach graficznych słynnej amerykańskiej rysowniczki Alison Bechdel.
Spotkanie z Alison Bechdel w ramach cyklu Conrad Festival - Natura Przyszłości:
MACIEJ MIŁKOWSKI (ur. 1980) jest prozaikiem, tłumaczem i krytykiem literackim. Autor dwóch tomów opowiadań: „Wist” (2014) i „Drugie spotkanie” (2017), a także powieści „System Sulta” (2019). Stale współpracuje z „Czasem Literatury”, gdzie prowadzi dział poświęcony opowiadaniom. Wkrótce nakładem wydawnictwa Nisza ukaże się kolejny tom jego krótkich form prozatorskich „Trzeci dzień świąt”.
PODKAST POWSZECHNY
Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.
Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS
O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Strona świata Wojciecha Jagielskiego: gdzie najważniejsze wydarzenia przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych korespondentów wojennych. Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o pasji, podróży i robieniu dobra | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet
ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »
Weź, słuchaj!
Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego
Współpraca: Audioteka.pl
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!