Conrad Festival 2017: dzień II

Festiwalowy wtorek zdominowały dyskusje o polityczności kultury – było o spuściźnie i potencjale Solidarności, roli i znaczeniu reportażu, modelach seksualności oraz o ekologii.

24.10.2017

Czyta się kilka minut

Conrad Festival, dzień II / fot. Wojciech Wandzel

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się w sposób nieoczekiwany dla wszystkich – Krzysztof Globisz, główny bohater spotkania „Wielorybostan”, samą swoją obecnością zamienił Pałac Czeczotki w scenę teatralną. Scena szybko została przeorganizowana tak, aby wszyscy goście spotkania – aktorki, aktorzy i dramaturdzy – znaleźli się bliżej publiczności. W dalszej części spotkania opowiedzieli oni o niezwykłym przedsięwzięciu, jakim było wystawienie sztuki „Wieloryb The Globe”, w której zagrał zmagający się z skutkami udaru Globisz. Efekty pracy artystów można było zobaczyć wieczorem w Teatrze Łaźnia Nowa.

Kolejne spotkanie było próbą odpowiedzenia na pytanie, czym dziś jest solidarność. Czy hasło, które 30 lat temu zjednoczyło 10 milionów ludzi do wspólnej walki o lepszą przyszłość, ma jeszcze dziś potencjał polityczny? Marta Dzido i Piotr Śliwowski, twórcy filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet” przekonywali, unikając jednocześnie odwołań do bieżącej polityki, że nie należy tracić nadziei, bo inny świat jest możliwy. Co prawda ruch społeczny z lat 80-tych nie jest już dziś możliwy do powtórzenia, jednak nie znaczy to, że nie stanowi dziś ważnej inspiracji, czego najlepszym przykładem jest działalność (zarówno artystyczna, jak i społeczna) gości spotkania.


Trwa promocja conradowska

W aplikacji Tygodnik Powszechny (na telefony Apple iPhone i z systemem Android) codziennie pojawią się nowe relacje z Festiwalu Conrada, w każdej relacji znajdą Państwo kod rabatowy dający 50% zniżki na prenumeratę "Tygodnika Powszechnego". Szczegóły w aplikacji w zakładce "Conrad".


Maciej Zaremba Bielawski, gość popołudniowej dyskusji, to postać szczególna dla literatury faktu, gdyż reprezentuje on podwójną perspektywę – zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Od końca lat 60-tych miesza w Szwecji, dzięki czemu może spojrzeć z dystansu na problemy, które trapią polskie środowisko reporterskie. „Nie ma konfliktu między literaturą a reportażem” – stwierdził. Nie oznacza to oczywiście, że te sposoby opowiadania o świecie są ze sobą tożsame. Jego zdaniem reporter, zresztą podobnie jak pisarz, zmuszony jest nieustannie interpretować rzeczywistość. Wniosek jest jeden – najwyższa pora zniuansować nasze dyskusje o powinnościach reportera i granicach literatury faktu, gdyż świat nie jest czarno-biały. 

Wieczorem powrócił wątek Conrada (a także innych kluczowych dla polskiej i światowej literatury postaci) – tym razem w kontekście biograficznych rewizji. Goście spotkania „Homoopowieści”, czyli Izabela Filipiak, Remigiusz Ryziński i Krzysztof Tomasik byli zgodni co do tego, że wciąż mamy wiele zaległości w odpominaniu prawdy o nieheteronormatywnych biografiach w naszej kulturze. I nie chodzi tu wyłącznie o gest etyczny (choć niewątpliwe jest on istotny), ale też nową, niezwykle interesującą perspektywę, w której postaci już dobrze znane możemy zobaczyć w innym świetle. 
Dzień zakończyło spotkanie z Olgą Tokarczuk „Ponadgatunkowa wspólnota” >>>

Adres URL dla Zdalne wideo

Czytaj wszystkie relacje z Festiwalu Conrada 2017 >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.