Reklama

„Cokolwiek czynisz - patrz końca”

„Cokolwiek czynisz - patrz końca”

26.01.2003
Czyta się kilka minut
Jeśli jedną z funkcji mediów jest „patrzenie na ręce” wszystkim, to trudno wymagać, by dziennikarze przymykali oczy na niektórych. Kościół jest nie tylko widzem, ale też aktorem życia społecznego: przez sam fakt istnienia skazuje się na medialną kontrolę.
W

W tym sensie wierzący - szczególnie w wymiarze instytucjonalnym - są skazani na krytykę mediów. Zupełnie inną sprawą jest pytanie: jak ta krytyka powinna wyglądać?

Kompetencja, dobro, kontekst
Najprościej powiedzieć, że debata „TP” wpisuje się w szerszą dyskusję o etyce dziennikarskiej. Tu jedną z naczelnych zasad jest kompetencja. Nie wyobrażam sobie - a spotykałem się z takimi przypadkami - że ktoś wypowiada się o deklaracji „Dominus Iesus”, nie znając konstytucji soborowej „Lumen Gentium” i teorii kół przynależności do Kościoła. To tak, jakby literaturoznawca zabierał głos w periodyku medycznym na temat skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.

Nie mniej ważną zasadą jest ogólne dobro, które ma płynąć z zabierania głosu. Oczywiście, prawda jest najważniejsza, ale trzeba pamiętać, że są prawdy, które zabijają lub gorszą. W szpitalu nie zawsze...

8869

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]