Reklama

Co zabija bieliki

Co zabija bieliki

20.04.2021
Czyta się kilka minut
O

Od 25 lat biolodzy szukali przyczyny wymierania bielików amerykańskich. Sekcje zwłok wykazały zmiany w mózgach ptaków. Niedawno podejrzenia padły na inwazyjną roślinę zwaną przesiąkrą okółkową, porastającą jeziora, w pobliżu których znajdowano martwe bieliki. Sądzono, że żyjące na niej sinice wydzielają silną neurotoksynę. By potwierdzić te przypuszczenia, zespół Susan Wilde karmił w laboratorium liśćmi przesiąkry kaczki. Osobniki, które zjadały razem z liśćmi sinice, rozwinęły spodziewane objawy. Następnie badacze wyhodowali ten sam szczep sinic i testowali ich wpływ na kolejne zwierzęta. Tym razem zmian w mózgach nie obserwowano – aż do czasu, gdy sinicom podano sole bromu. Okazało się, że to z nich sinice syntetyzują swoją toksynę, która szkodzi zresztą nie tylko ptakom, ale i innym zwierzętom – również tym, na które polują bieliki.

Związki bromu nie występują często w słodkiej wodzie. Ale mogą się dostać do niej np. z zanieczyszczeń pochodzących z elektrowni węglowych, z soli, którą posypujemy drogi, oraz z pestycydów – także tych używanych w walce z przesiąkrą. ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]