Reklama

Ładowanie...

Co się stało w 1972 roku?

30.01.2006
Czyta się kilka minut
---ramka 406511|lewo|1---Telefon w apartamencie dla VIP-ów monachijskiego hotelu "Conti" zadzwonił o szóstej rano. Wyrwany ze snu mężczyzna był poirytowany. Na Igrzyska Olimpijskie przyjechał nie tylko w celach reprezentacyjnych, jako minister spraw wewnętrznych RFN, także z nadzieją na kilka dni odprężenia, w towarzystwie żony. Jednak Hans-Dietrich Genscher (on to był bowiem) szybko zapomniał o irytacji na nadgorliwego, jak sądził, podwładnego. Z przerażeniem słuchał jego relacji. Wiele lat później napisze we wspomnieniach, że tak zaczął najtrudniejszy moment w jego politycznej biografii. Był 5 września 1972 r.
K

Kilka godzin wcześniej, o 4.10, ośmiu Palestyńczyków z organizacji "Czarny Wrzesień" (powiązanej z OWP Jasera Arafata), uzbrojonych w automaty i granaty, przeskoczyło płot otaczający wioskę olimpijską. Nikt ich nie zatrzymywał. Rygory bezpieczeństwa władze niemieckie traktowały luźno, świadomie zresztą. W świat miał iść obraz Niemiec innych niż podczas olimpiady w 1936 r.: przyjaznych, swobodnych. Zamaskowani mężczyźni skierowali się do kwater zajmowanych przez izraelskich sportowców i trenerów. Zaskoczeni we śnie Izraelczycy nie mieli szans. Dwóch, którzy próbowali się bronić, zostało postrzelonych (zmarli z ran, jeszcze w wiosce olimpijskiej). Dziewięciu żywych zakładników atakujący zgromadzili w pokojach i obstawili budynek, czekając na reakcję władz, zaalarmowanych już strzelaniną.

To, co wydarzyło się później, do dziś jest analizowane na szkoleniach dla...

4384

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]