Reklama

Ładowanie...

Co nas powstrzymuje

Co nas powstrzymuje

08.05.2017
Czyta się kilka minut
Poezja zaangażowana to formuła (nie zawsze fortunnie używana), która stanowi dominantę dzisiejszych dyskusji wokół statusu, możliwości i obecności poezji tak w instytucjonalnym życiu literackim, jak i w praktykach lekturowych.
T

Tom Cezarego Domarusa dostarcza tej debacie paliwa, „cargo, fracht” bowiem to teksty poetyckie wyrastające z językowych formuł technologicznych, politycznych, medialnych, a także ekonomicznych realiów naszego świata. „Obudzić się i być tym człowiekiem. / Ludzie mówią, kim są, jakby im za to płacono. / / Układają konstelacje z gadki o sobie, lecz nikt / nie próbował dolecieć tym do gwiazd”. Język poetycki, który z takich formuł wyrasta, nie jest jednak u Domarusa narzędziem demaskacji, odzierającym z fałszu spetryfikowane medialne klisze – nie chodzi o dotarcie do prawdy przekazu i ożywienie zawłaszczonej mowy. Wszelkie „prawdy” o porządku symbolicznej dominacji są tu podawane w takich właśnie formułach: „A dzisiaj te rubryki w spisie ludności: / Co widzisz patrząc w głąb ulicy? / Jak oceniasz rolę bliskich w sprawach jak najdalszych? / Czym dla ciebie jest kamień na kamieniu?”. Domarus nie odkłamuje, bo niewydolna jest sama struktura prawdy i pozoru. Raczej wskazuje na nieprzejrzystość języka, która przenika do korzystającej z niego wspólnoty – napędza, ale jednocześnie ogranicza jej możliwości. ©

Cezary Domarus, CARGO, FRACHT, Instytut Mikołowski, Mikołów 2016

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]