Reklama

Cnoty prywatne: lojalność

Cnoty prywatne: lojalność

24.02.2006
Czyta się kilka minut
Lojalność na pierwszy rzut oka niewiele różni się od uczciwości czy wierności, a jednak jest to cnota odmienna. Lojalność ma, jeżeli wolno tak powiedzieć, charakter w o wiele większym stopniu formalny niż inne cnoty.
J

Jesteśmy lojalni wobec kogoś - lub ktoś jest wobec nas lojalny - nie ze względu na treść naszych stosunków, ani na konkretne postępowanie nasze lub drugiej osoby. Jesteśmy lojalni, bo uznaliśmy, że będziemy lojalni, gdyż ktoś zasługuje na naszą lojalność. Jesteśmy lojalni wobec przyjaciela bez względu na jego postępowanie, które może się nam czasem nie podobać i dopiero jakieś niezwykle drastyczne okoliczności mogłyby nas zmusić do zaniechania lojalności. Jesteśmy lojalni i on może liczyć na naszą lojalność. Na tym polega przyjaźń. Bez tej gwarancji za każdym razem od nowa musielibyśmy oceniać zarówno cudze zachowanie, jak i nasze wzajemne stosunki, a wtedy przyjaźń, miłość czy bliski związek innego rodzaju byłby niemożliwy.

Lojalność jednak występuje nie tylko w relacjach z bardzo bliskimi ludźmi. Jesteśmy lojalni wobec naszego pracodawcy czy naszych...

3943

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]