Reklama

Ładowanie...

Cnoty prywatne: lojalność

24.02.2006
Czyta się kilka minut
Lojalność na pierwszy rzut oka niewiele różni się od uczciwości czy wierności, a jednak jest to cnota odmienna. Lojalność ma, jeżeli wolno tak powiedzieć, charakter w o wiele większym stopniu formalny niż inne cnoty.
J

Jesteśmy lojalni wobec kogoś - lub ktoś jest wobec nas lojalny - nie ze względu na treść naszych stosunków, ani na konkretne postępowanie nasze lub drugiej osoby. Jesteśmy lojalni, bo uznaliśmy, że będziemy lojalni, gdyż ktoś zasługuje na naszą lojalność. Jesteśmy lojalni wobec przyjaciela bez względu na jego postępowanie, które może się nam czasem nie podobać i dopiero jakieś niezwykle drastyczne okoliczności mogłyby nas zmusić do zaniechania lojalności. Jesteśmy lojalni i on może liczyć na naszą lojalność. Na tym polega przyjaźń. Bez tej gwarancji za każdym razem od nowa musielibyśmy oceniać zarówno cudze zachowanie, jak i nasze wzajemne stosunki, a wtedy przyjaźń, miłość czy bliski związek innego rodzaju byłby niemożliwy.

Lojalność jednak występuje nie tylko w relacjach z bardzo bliskimi ludźmi. Jesteśmy lojalni wobec naszego pracodawcy czy naszych...

3943

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]