Reklama

Cisi i niezłomni

Cisi i niezłomni

19.02.2007
Czyta się kilka minut
Po przeczytaniu dodatku historycznego "Duchowni w godzinie próby" ("TP" nr 4/07) przypomniałam sobie swoją działalność opozycyjną w latach 1981-89. Nie była ona spektakularna, bo polegała głównie na kolportowaniu bibuły, czasem jej drukowaniu. Wdzięczna jednak jestem losowi, że dane mi było przeżyć takie czasy - pełne nadziei na lepsze jutro. Trudno też zapomnieć uniesienia, jakich się doświadczało podczas ówczesnych Mszy (w Krakowie, m.in. na Wawelu, w Nowej Hucie-Bieńczycach, w Bazylice Mariackiej). Pamiętam i ks. Adolfa Chojnackiego z krakowskiej parafii w Bieżanowie, który pomógł zorganizować mnie i moim przyjaciołom głodówkę protestacyjną, i ks. Kazimierza Jancarza z Nowej Huty-Mistrzejowic, autora homilii, umacniających nas w wierze i w sensie tego, co robimy, i ks. Jerzego Popiełuszkę, który w tym właśnie kościele odprawił jedną z Mszy za ojczyznę. A coroczny marsz szlakiem Kompani Kadrowej z Krakowa do Kielc, kiedy o. Adam Studziński, dominikanin, nas błogosławił, a ojcowie cystersi w Jędrzejowie udostępniali przyklasztorny ogród na nocleg? Pamiętam to równie dobrze, jak szczęśliwe dotarcie do kieleckiej katedry, choć wcześniej byliśmy przesłuchiwani przez SB, bo przecież nie wolno było iść szlakiem legionów Marszałka.
T

Trafnie zauważa ks. Adam Boniecki, że media przeważnie mówią o ludziach, którzy współpracowali z SB, mało poświęcając miejsca i czasu ludziom niezłomnym, tak świeckim, jak duchownym. Prawdopodobnie jest to w mniejszym stopniu medialne, a wszak pokupny bywa tylko skandal. Nic to, że sieje on przede wszystkim zamęt.

DANUTA KINASZEWSKA (Kraków)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]