Reklama

Cień metropolity

Cień metropolity

25.06.2012
Czyta się kilka minut
Wolno krytykować biskupów, byle mieć argumenty i wiedzę. Pisząc o kardynale Dziwiszu, „Newsweek” nie zadbał ani o jedno, ani o drugie.
D

Daleki jestem od traktowania osób publicznych (nie wyłączając hierarchów kościelnych) jako gatunku pod ochroną. Nie widzę nic gorszącego w polemice z nimi. Nie ma powodu, by chronić przed krytyką nawet samego papieża. Taki jest status osób publicznych.

Dobre wychowanie nakazuje jednak, by zabierając się do pisania o poważnych ludziach, pełniących poważne funkcje, krytykować ich poważnie. Artykuł Aleksandry Pawlickiej o kard. Stanisławie Dziwiszu w „Newsweeku” (nr 25/2012) jest niepoważny i przypomina styl antyklerykalnej propagandy Palikota.

LIMUZYNA

Punkt wyjścia opowieści Pawlickiej jest następujący: ks. Stanisław Dziwisz, wywodzący się z rodziny kolejarza ze wsi małopolskiej (a nie książęcej, jak Sapieha, czy inteligenckiej, jak Macharski), tylko szczęśliwym dlań zbiegiem okoliczności nie jest dziś zwykłym proboszczem. Spotkał Karola Wojtyłę,...

7982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]