Ciasne, ale własne

MACIEJ GRZENKOWICZ, dziennikarz i antropolog: Założenie własnego państwa to jedna z tych rzeczy, obok pokonania śmierci, o której wszyscy wiemy, że jest niemożliwa. Ale mimo to ludzie się na nią...

Reklama

Ładowanie...

Ciasne, ale własne

31.01.2022
Czyta się kilka minut
MACIEJ GRZENKOWICZ, dziennikarz i antropolog: Założenie własnego państwa to jedna z tych rzeczy, obok pokonania śmierci, o której wszyscy wiemy, że jest niemożliwa. Ale mimo to ludzie się na nią decydują.
Christiania - dzielnica Kopenhagi, jedna z mikronacji posiadająca duży zakres autonomii. Dania, sierpień 2019 r. OSCAR GONZALEZ / NURPHOTO / GETTY IMAGES
B

BARTEK DOBROCH: Ja tu niby na wywiad, ale tak naprawdę szukam doradcy, bo chciałbym założyć swoje państwo. Od czego mam zacząć?

MACIEJ GRZENKOWICZ: Już poniekąd zacząłeś, bo skoro chcesz to zrobić, to znaczy że państwo, w którym jesteś, ci nie odpowiada.

Ale też nie chcę go opuszczać, mam tu rodzinę, przyjaciół. Oni są obywatelami, z którymi łączy mnie wspólnota wartości, wrażliwości, poglądów. Mam też tyci działkę. Czy to wystarczy na państwo?

Zależy, jak bardzo nie chcesz iść do więzienia. Jeśli masz działkę, możesz zrobić na niej plebiscyt, w ramach którego zapytasz mieszkańców, kto chciałby wesprzeć twoją sprawę. Ale według polskiego prawa karnego każdy, kto dąży do oderwania jakiejś ziemi od Rzeczypospolitej, podlega karze pozbawienia wolności. Za samo planowanie czegoś takiego są trzy lata. Jeśli ktoś nieprzychylny przeczytałby naszą...

17733

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]