Reklama

Pomarańcze wracają do Warosi

Pomarańcze wracają do Warosi

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Pamięć za pamięć, symbol za symbol. Na Cyprze trwa wojna na wspomnienia. Ale mieszkańcy podzielonej wyspy nie zamierzają pozwolić, aby ich życiem zawładnęły duchy.
Warosia, dzielnica cypryjskiego miasta Famagusta. Kiedyś słynęła z luksusowych hoteli i pięknych plaż – tak wygląda dzisiaj. SEAN GALLUP / GETTY IMAGES
E

Emocje na Cyprze sięgnęły zenitu. Rozmowy w kawiarniach i na ulicach zdominowało jedno słowo: Warosia. Szczególnie rozgorączkowani byli mieszkańcy Famagusty, miasta na północnym wschodzie wyspy. Nic dziwnego, Warosia była kiedyś ich dumą i wizytówką.

Leon, 64-letni Grek cypryjski, nie może tego przeboleć. – Światowej klasy hotele i najpiękniejsze plaże, na których rok w rok wypoczywały takie gwiazdy jak Brigitte Bardot, Elizabeth Taylor czy Raquel Welch – wylicza. – Dziś trudno w to uwierzyć. Warosia, dawniej luksusowa dzielnica Famagusty, teraz jest jedynie ponurym symbolem podziału wyspy. Ma przypominać, kto jest górą w tym konflikcie. Jej widok ma boleć. I rzeczywiście boli.

Kawał młodości upłynął Leonowi w Warosi. Dokładnie: na jej obrzeżach, gdzie jego rodzice mieli plantację pomarańczy. W 1973 r. Leon wyjechał na studia do Niemiec Zachodnich. Nie przeczuwał, że...

13341

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]