Reklama

Ładowanie...

#DOM (15): Mikronacje. Jak założyć własne państwo?

#DOM (15): Mikronacje. Jak założyć własne państwo?

13.07.2021
Czyta się kilka minut
Maciej Grzenkowicz, reporter: “Tycipaństwa i mikronacje możemy czytać jak książkę, oglądać jak film. One też uczą nas nowej perspektywy i zmuszają do zastanowienia: czym jest państwo? Czym jest wolność?”
#DOM Cykl Krzysztofa Storego w Podkaście Powszechnym

Posłuchaj

P

Pewna dziewczynka zapytała tatę, czy mogłaby zostać księżniczką. Pół roku później jej tata na afrykańskiej pustyni utworzył Królestwo Północnego Sudanu i spełnił marzenie córki. Vít Jedlička od lat buduje libertariański raj na skrawku ziemi niczyjej pomiędzy Serbią a Chorwacją. Mieszko Makowski założył Królestwo Kabuto na własnej działce pod Radomiem.

W Afryce, Polsce, czy w hipisowskiej enklawie w centrum Kopenhagi - historie mikropaństw to zawsze opowieść o uporze, idealizmie i pogoni za utopią. Wraz z Maciejem Grzenkowiczem, autorem książki “Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i kraje wymyślone”, wybieramy się w podróż, która pokazuje, że wolność niejedno imię.

"Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i kraje wymyślone", Maciej Grzenkowicz, Wydawnictwo Poznańskie / fot. materiały prasowe

DOM. Te trzy litery są jednymi z pierwszych, które poznajemy w życiu. To główny bohater naszych dziecięcych rysunków. Najbliższa nam przestrzeń. W tym cyklu Podkastu Powszechnego Krzysztof Story rozmawia z goścmi, którzy pokazują, że dom to znacznie więcej niż tylko cztery ściany.

 

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter