Ładowanie...
#DOM (15): Mikronacje. Jak założyć własne państwo?
#DOM (15): Mikronacje. Jak założyć własne państwo?
Posłuchaj
Pewna dziewczynka zapytała tatę, czy mogłaby zostać księżniczką. Pół roku później jej tata na afrykańskiej pustyni utworzył Królestwo Północnego Sudanu i spełnił marzenie córki. Vít Jedlička od lat buduje libertariański raj na skrawku ziemi niczyjej pomiędzy Serbią a Chorwacją. Mieszko Makowski założył Królestwo Kabuto na własnej działce pod Radomiem.
W Afryce, Polsce, czy w hipisowskiej enklawie w centrum Kopenhagi - historie mikropaństw to zawsze opowieść o uporze, idealizmie i pogoni za utopią. Wraz z Maciejem Grzenkowiczem, autorem książki “Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i kraje wymyślone”, wybieramy się w podróż, która pokazuje, że wolność niejedno imię.

DOM. Te trzy litery są jednymi z pierwszych, które poznajemy w życiu. To główny bohater naszych dziecięcych rysunków. Najbliższa nam przestrzeń. W tym cyklu Podkastu Powszechnego Krzysztof Story rozmawia z goścmi, którzy pokazują, że dom to znacznie więcej niż tylko cztery ściany.
PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO
„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »
Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS
„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story | Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet.
PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »
Weź, słuchaj!
Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!