Reklama

Ładowanie...

Ciało ojca

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Na początku czerwca 1979 roku Karol Wojtyła odwiedził po raz pierwszy Polskę jako Jan Paweł II. Ani ja, ani moi przyjaciele nie byliśmy jakoś specjalnie zaangażowani w życie Kościoła. Było chyba całkiem odwrotnie. Jeśli jednak karnawał jest przeżyciem religijnym, to przeżywaliśmy tamten czas jako czas święty, czas odwrócony, czas, który przestał płynąć. Takie było to lato i wiosna 1979 roku. Na ulicach, w knajpach, w tramwajach czuło się coś w rodzaju delikatnej, odurzającej euforii.
R

Rzeczywistość wykonała jakieś karkołomne salto i oto znaleźliśmy się we władaniu surrealizmu. Z jednej strony ponury i nudny komunizm, smutek codzienności, brzydkie i martwe twarze aparatczyków na ekranach telewizorów i w gazetach, dotkliwe poczucie, że tak będzie do końca, do samego końca świata i nic się nie zmieni, ponieważ istotą systemu jest właśnie martwota, nieruchomość i wiekuista agonia. A z drugiej, ten nierzeczywisty, surrealistyczny, absurdalny wybór Polaka na stolicę Piotrową. Przecież, tak nam się wtedy wydawało, nie miało to kompletnie żadnego sensu. Ktoś z nas zakpił, ktoś wywrócił nasz świat do góry nogami. Byliśmy zbyt młodzi, zbyt zapatrzeni w siebie, by pojąć podstawową prawdę o tym, że “Duch Święty tchnie, kędy chce" i postanowił na chwilę, na ułamek wieczności uczynić terenem swych działań ten dziwny, surrealistyczny kraj nad Wisłą. Tak, wczesnym latem...

19652

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]