Reklama

Ciało ojca

Ciało ojca

16.10.2018
Czyta się kilka minut
Z upływem czasu jego twarz stawała się twarzą chłopa, twarzą woźnicy. Zupełnie tak, jakby na starość powracał do swojego ludu. Po prostu jego twarz nie została naznaczona piętnem oddalenia, wyobcowania ani wyniosłości, które nieodmiennie towarzyszą wyniesieniu i władzy.
PIER PAOLO CITO / AP / AGENCJA GAZETA
PIER PAOLO CITO / AP / AGENCJA GAZETA
N

Na początku czerwca 1979 r. Karol Wojtyła odwiedził po raz pierwszy Polskę jako Jan Paweł II. Ani ja, ani moi przyjaciele nie byliśmy jakoś specjalnie zaangażowani w życie Kościoła. Było chyba całkiem odwrotnie. Jeśli jednak karnawał jest przeżyciem religijnym, to przeżywaliśmy tamten czas jako czas święty, czas odwrócony, czas, który przestał płynąć. Takie było to lato i wiosna 1979 r. Na ulicach, w knajpach, w tramwajach czuło się coś w rodzaju delikatnej, odurzającej euforii.

Rzeczywistość wykonała karkołomne salto i oto znaleźliśmy się we władaniu surrealizmu. Z jednej strony ponury i nudny komunizm, smutek codzienności, brzydkie i martwe twarze aparatczyków na ekranach telewizorów i w gazetach, dotkliwe poczucie, że tak będzie do końca, do samego końca świata i nic się nie zmieni, ponieważ istotą systemu jest właśnie martwota, nieruchomość i wiekuista agonia. A z drugiej...

21670

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Miałeś, chamie, złoty róg..."

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]