Reklama

Chwila prawdy

Chwila prawdy

30.12.2008
Czyta się kilka minut
Rozpoczynający się rok będzie czasem "twardego lądowania" dla Unii Europejskiej. Zwłaszcza że Unię trzeba dziś wymyśleć na nowo.
K

Koniec przewodnictwa Francji we Wspólnocie to symboliczny koniec pewnej epoki w jej historii. Nie jest to jednak zasługa francuskiej aktywności w budowaniu porozumienia w sprawie pakietu klimatycznego i finansowego, w wymuszeniu na Irlandii kolejnego referendum nad traktatem lizbońskim ani w przygotowaniu gruntu pod "nowe otwarcie" w relacjach z USA. Jak każde przewodnictwo, także to francuskie podporządkowane było sprawom ważnym, choć bieżącym, i nakierowane na sukces narodowy.

Tymczasem to, co przynosi ogromną zmianę w działaniu Unii, wydarzyło się w szeroko pojętym otoczeniu politycznym, w którym prezydent Nicolas Sarkozy budował swój wizerunek męża stanu. Uwagę zwraca zwłaszcza zapaść Komisji Europejskiej jako reprezentantki wspólnego interesu i strażnika traktatów. Widoczna gołym okiem erozja wpływu Komisji na politykę Unii i kierunek integracji nie jest...

5519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]